SPORTOWY BILANS PIĘCIOLECIA

SEKCJI PŁYWACKIEJ „SOLEX” W LĘBORKU

 

W kwietniu 2003 roku przy Uczniowskim Klubie Sportowym „jedynka” w Lęborku powstała Sekcja Pływacka „SOLEX” zrzeszająca dzieci uprawiające sportowe pływanie.

W bieżącym roku minęło 5 lat funkcjonowania pływania na poziomie sportowym w Lęborku i jest to doskonała okazja podsumowania bogatego dorobku sportowego młodej dyscypliny.

W latach 2004-2008 pływacy szkoleni przez trenera Dariusza Gromulskiego wielokrotnie startowali w finałach mistrzostw Polski w pływaniu w kategorii dzieci, młodzików, juniorów i seniorów zdobywając aż 58 medali, w tym 17 złotych, 23 srebrne i 18 brązowych. Pływacy z Lęborka ustanowili 3 nowe rekordy Polski i 94 nowe rekordy okręgu pomorskiego w pływaniu w wielu kategoriach wiekowych. W minionym pięcioleciu wielu zawodników z Lęborka znalazło się w kadrze narodowej Polskiego Związku Pływackiego. W reprezentacji kraju znaleźli się: Magdalena Baranowska, Magdalena Barańska, Agnieszka Małecka, Barbara Raczkowska, Anna Mikołajczak, Jakub Miłosz, Piotr Renusz, Paweł Szeląg i Mateusz Zawada. Pływacy SOLEX-u wielokrotnie zdobywali medale w prestiżowych międzynarodowych zawodach pływackich w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i na Cyprze.

Rok 2008 był bardzo owocny w medale w zimowych i letnich mistrzostwach Polski. Pływacy SOLEX-u zdobyli ich aż 15 (5 złotych, 2 srebrne i 8 brązowych). W bieżącym roku wychowanka trenera Dariusza Gromulskiego Magdalena Baranowska zdobyła po raz pierwszy brązowy medal w mistrzostwach Polski seniorów oraz zadebiutowała w reprezentacji kraju w mistrzostwach Europy juniorów w Belgradzie.

Młodym zawodnikom i trenerowi życzymy kolejnych sukcesów sportowych, które są doskonałą wizytówką Lęborka na pływalniach w kraju i za granica.

 

Trener Dariusz Gromulski